wtorek, 11 listopada 2014

Rogale….



Rogale   także w wersji wegańskiej i z dwoma   farszami z makiem oraz z kryzysowym, korzystałam z tych kilku przepisów, modyfikując po swojemu  min w tych wegańskich zamiast margaryny roślinnej olej kokosowy i  rzepakowy. Do farszu  nie dałam śmietany i biszkoptów, ale więcej domowego marcepana(wegański), mniej cukru oraz zmielone orzechy  ziemne
A farsz kryzysowy zrobiłam z przyrumienionej  mąki i też w dwóch  wersjach-jedna z masłem, druga z kokosowym  i  rzepakowym olejem  oraz zamiast  olejku domowa nalewka na pestkach pigwowca.

Rogale  kryzysowe (tu wzięłam same  nadzienie i nadziałam po połowie ciasta wegańskiego  oraz wegetariańskiego)

Na rok starczy tego pieczenia rogali…………


Edit , wstawiam przepisy

Rogale marcinskie Bajaderki

Ciasto:
1 szklanka cieplego mleka
1 lyzka suchych drozdzy
1 jajko
1/2 lyzeczki ekstraktu z wanilii
3 1/2 szklanki maki
3 lyzki cukru
szczypta soli
225g miekkiego masla (z tego 2 lyzki uzyjemy do ciasta)

Nadzienie:
30 dag bialego maku
10 dag pasty migdalowej (marcepanu)
3/4 szklanki cukru pudru
10 dag orzechow wloskich
10 dag zblanszowanych migdalow
1 lyzka kandyzowanej skorki pomaranczowej (mozna dac wiecej, do 2 lyzek)
2-3 lyzki gestej smietany
3 podluzne biszkopty, pokruszone na okruszki

Do posmarowania:
1 jajko rozbeltane z 2 lyzkami mleka

Lukier:
1 szklanka cukru pudru
2-3 lyzki mleka

posiekane migdaly do posypania

Ciasto:
Suche drozdze wsypac do mleka, zostawic na kilka minut aby sie rozpuscily i dobrze wymieszac. Dodac jajko i wanilie i lekko wszystko pomieszac.
Make, cukier i sol wymieszac razem w duzej misce, dodac lekko miekkie maslo (2 lyzki) i rozetrzec palcami razem z maka.
Dodac rozczyn mieszajac lyzka lub reka, przelozyc ciasto na stolnice i lekko i krotko wyrobic, tylko do momentu kiedy ciasto stanie sie gladkie. Nie wyrabiac za dlugo - to ciasto powinno zostac lekko lepiace i chlodne. Uformowac je w prostokat, ulozyc na obroszonej maka blasze, przykryc folia i schlodzic w lodowce okolo 1 godziny.
Schlodzone ciasto przelozyc na stolnice i rozwalkowac na prostokat o wymiarach 30x15cm, tak aby krotsze strony stanowily gore i dol. Maslo rozsmarowac rownomiernie na ciescie (zostawic 1/2cm margines dookola). Zlozyc 1/3 ciasta od gory, nastepnie zlozyc dolna czesc tak aby przykryla to zlozenia (tak jak skladamy kartke papieru). Dobrze skleic brzegi i delikatnie wywalkowac w prostokat 25x17cm uzywajc jak najmnieszej ilosci maki do podsypywania. Zlozyc tak jak poprzednio i schlodzic na blasze przez 45 minut. Powtorzyc proces 3 razy, chlodzac ciasto miedzy walkowaniami przez 30 minut. Po zakonczeniu procesu ciasto dobrze zawinac i wlozyc do lodowki na conajmniej 5 godzin, a najlepiej na cala noc. Wyjac z lodowki na okolo 20 minut przed planowanym robieniem.
Wywalkowac na prostokat o wymiarach mniej wiecej 65x34cm i przeciac wzdluz dlugiego boku na 2 czesci. Kazdy powstaly w ten sposob pasek pokroic na 12 trojkatow.

Nadzienie:
Mak i orzechy sparzyc goraca woda, po 15 minutach odcedzic i dobrze odsaczyc. Zmielic dwukrotnie w maszynce razem z migdalami. Paste migdalowa (marcepan) rozetrzec mikserem z cukrem pudrem, dodac zmielony mak z bakaliami, okruszki biszkoptowe i posiekana skorke pomaranczowa. Dobrze wymieszac, dodac smietane - ale tylko tyle by uzyskac dosc zwarta ale plastyczna mase. Masa nie moze byc zbyt plynna, ani za twarda i wlasnie swietnie reguluje sie jej konsystencje dodajac smietane stopniowo. NIekoniecznie trzeba zuzyc cala ilosc smietany podaje w skladnikach.

Rozsmarowac nadzienie zostawiajac maly margines na wszystkich bokach trojkata - zwijac w rogaliki zaczynajac od podstawy. Ulozyc na wylozonej pergaminem blasze, przykryc i zostawic do wyrosniecia az podwoja objetosc, okolo 1 1/2 godziny.
Rozgrzac piekarnik do 180ºC, wyrosniete rogale posmarowac jajkiem rozbeltanym z mlekiem i piec okolo 20 minut az sie ladnie zezloca. Wyjac na druciana siateczke i jeszcze cieple polac lukrem. Mozna posypac posiekanymi migdalami.

Rogale "kryzysowe"

Składniki:
1/2 kg mąki
1 kostka masła (250 g) - pół kostki roztopić, reszta powinna być miękka
5 dag cukru
3 żółtka
5 dag drożdży (świeżych)
1/4 litra mleka
(wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej, a mleko letnie)

Masa:
1 szklanka mąki
1 szklanka cukru pudru
1/2 kostki masła
1 łyżka kakao
olejek migdałowy (do smaku)

Dodatkowo: roztrzepane jako, lukier, ew. orzechy włoskie

Wszystkie składniki masy utrzeć na jednolitą masę.

Mąkę przesiać do miski. Drożdże rozmieszać z cukrem na papkę. Do mleka wbić żółtka, roztrzepać, wlać do mąki, dodać też drożdże z cukrem. Wyrobić ciasto, będzie dość gęste. Do ciasta wlać roztopione masło i wyrabiać, aż będzie odchodziło od ręki. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.

Wyrośnięte ciasto wyłożyć na stolnicę i lekko rozwałkować. Drugą połowę masła pokroić w plastry i ułożyć na cieście. Ciasto zwinąć w kopertę, rozwałkować i ponownie zwinąć w kopertę. Odstawić na ok. 30 minut do lodówki. Po wyjęciu z lodówki ponownie rozwałkować, zwinąć z kopertę i znów włożyć na 30 minut do lodówki. Powtórzyć wałkowanie, zwijanie i chłodzenie jeszcze 2 razy. Ciasto włożyć jeszcze na pół godziny do lodówki, następnie rozwałkować (najlepiej podzielić sobie na porcje i resztę trzymać w lodówce), pokroić na trójkąty, nakładać spłaszczone wałeczki z masy i zwijać w rogale.

Pozostawić do wyrośnięcia.
Wyrośnięte rogale posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec w temp. 200 st.C (bez termoobiegu) ok. 13-15 minut, aż będą rumiane.
Po upieczeniu rogale polukrować, można posypać posiekanymi orzechami.

Rogale marcińskie na 11 listopada

ciasto półfrancuskie:
25 g świeżych drożdży
250 ml mleka sojowego
500 g mąki pszennej
12 g drobnoziarnistej soli
50 g cukru pudru
275 g margaryny bezmlecznej

nadzienie:
300 g białego maku
100 g marcepanu
3/4 szklanki cukru pudru
100 g orzechów włoskich
100 g migdałów
2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej

dodatkowo:
lukier z 1 szklanki cukru pudru i 2 łyżek mleka sojowego
posiekane orzechy włoskie lub ziemne

Przygotowanie: ponad 60 min.

Do ciepłego mleka rozkruszyć drożdże i odstawić na 10 minut do całkowitego rozpuszczenia. Mąkę przesiać z solą i cukrem pudrem. Dodać rozpuszczone drożdże i wyrobić gładkie ciasto, które będzie odchodziło od miski. Miskę z ciastem przykryć czystą ścierką i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości, czyli na około 60 minut.

Ciasto uderzyć kilkukrotnie pięścią, aby opadło. Przykryć ścierką i odstawić do lodówki na 4 do 8 godzin.

Godzinę przed wyjęciem ciasta z lodówki przygotować margarynę: umieścić między dwoma kawałkami folii spożywczej i rozwałkować na płaski kwadrat. Pozostawić w temperaturze pokojowej.

Ciasto wyjąć z lodówki i rozwałkować na kwadrat 1,5-2 razy większy od kostki margaryny. Na środku umieścić kwadrat z margaryny i przykryć go ciastem składając jego rogi do środka. Rozwałkować na prostokąt 60x30 cm. Złożyć wzdłuż dłuższego boku na trzy, zawinąć w folię spożywczą i odstawić do lodówki na 30 minut.

Wyciągnąć i obrócić o 90 stopni. Rozwałkować na prostokąt 60x30 cm. Złożyć wzdłuż dłuższego boku na trzy, zawinąć w folię spożywczą i odstawić do lodówki na 30 minut.

Ponownie wyciągnąć i obrócić o 90 stopni. Rozwałkować na prostokąt 60x30 cm. Złożyć wzdłuż dłuższego boku na trzy, zawinąć w folię spożywczą i odstawić do lodówki na 30 do 60 minut.

W międzyczasie przygotować nadzienie. Mak, orzechy włoskie i migdały zalać wrzątkiem i odstawić na 15 minut. Na drobnym sitku odsączyć z wody i dokładnie zblendować z pozostałymi składnikami nadzienia lub przepuścić przez maszynkę do mielenia.

Gotowe ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach 50x40 cm i przeciąć na pół wzdłuż dłuższego boku. Oba prostokąty podzielić na 9 trójkątów. Na każdy nałożyć masę rękawem cukierniczym i zwijać rogale: założyć podstawę trójkąta na masę, przeciąć na pół i mocno dociskając zwijać dalej tak, by nadzienie lekko wypływało na ciasto.

Gotowe rogale odstawić do podwojenia objętości na około 90 minut. Piec 15-20 minut w 180 stopniach. Ciepłe polukrować i posypać ulubionymi orzechami.

 

9 komentarzy:

  1. Aluś, tylko Ty potrafisz zadowolić każdego członka rodziny! Dla każdego coś dobrego! Niebo!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kamilka , bo z tym wałkowaniem tyle roboty , to jak się już wzięłam to w ilościach hurtowych prawie :D
      pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  2. Wyglądają baaardzo apetycznie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Odpowiedzi
    1. Madziu , kochana , noooo kaloryczna jak nic bomba :D
      buziaki

      Usuń
  4. Rogale, rogale ... chętnie bym zjadła i takiego innego ;) Wyglądają pysznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O pyszne były i wiesz Anitka jak chcesz każdego rodzaju to trzeba zjeść cztery :D

      Usuń
  5. takie domowe rogale są najlepsze :) dla sklepów

    OdpowiedzUsuń