środa, 7 kwietnia 2021

,,Jogurtowy sernik” wegański




W tym roku mieliśmy taki sernik nie sernik, naprawdę znakomity i bardzo łatwy tylko rozciągnięty w robieniu. Wchodzi na stałe do repertuaru moich wypieków.

Polecam przeczytać wszystkie uwagi u Marty.

Bardzo polecam!



,,Jogurtowy sernik” wegański

Składniki na średnia tortownica 26 - 28 cm:

Na spód:
180 g ciastek, owsianych, herbatników lub speculoos
1/3 łyżeczki soli
4 – 5 łyżek oleju kokosowego lub margaryny, rozpuszczone

Na masę serową:
1 kg jogurtu sojowego, odsączonego przez noc (700 – 750 g)
1 puszka mleka kokosowego (400 ml)
1/4 szklanki oleju kokosowego lub margaryny (opcjonalnie), rozpuszczone
1/2 – 3/4 szklanki cukru lub innego słodzika
1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
1/4 – 1/3 szklanki soku z cytryny (około 1 cytryny)
1 – 2 łyżeczki pasty lub ekstraktu waniliowego, opcjonalnie

na polewę: 1/2 słoiczka dżemu pomarańczowego lub cytrynowego, 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej, 2 łyżki soku z cytryny*

dodatkowe potrzebne sprzęty: gaza lub tetra

Przygotowanie:

1. Dzień wcześniej: durszlak wyłożyć podwójnie złożoną gazą. Wyłożyć jogurty sojowe, postawić durszlak na misce i zostawić na 16 – 24 godziny w lodówce.

2. Po upływie tego czasu można zabrać się za pieczenie. Piekarnik rozgrzać do 175 stopni, na dno piekarnika włożyć naczynie pełne wody, tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia.

3. Ciastka z solą pokruszyć na okruszki w blenderze lub wkładając do woreczka i tłukąc wałkiem. Wysypać na przygotowaną tortownicę, dodać rozpuszczony tłuszcz i wymieszać. Następnie dłońmi mocno docisnąć formując równy spód.

4. Odcedzone jogurty z gazy przełożyć do dużej miski. Dodać wszystkie pozostałe składniki masy i wymieszać bardzo dokładnie szpatułą lub mikserem / blenderem na najniższych obrotach. Wylać na spód i włożyć do piekarnika. Piec przez 15 minut w temperaturze 175 stopni, następnie zmniejszyć do 150 stopni i dopiekać 75 minut.

5. Upieczone ciasto będzie się trzęsło, bulgotało i będzie widocznie płynne – to normalne. Należy je schłodzić na blacie, a potem włożyć do lodówki na przynajmniej na 6 – 8 godzin.

6. W międzyczasie schłodzone ciasto polać polewą. Dżem pomarańczowy włożyć do rondelka i podgrzewać. W międzyczasie w szklance wymieszać mąkę ziemniaczaną z sokiem z cytryny, mieszankę dodać do bulgoczącego dżemu i wymieszać szybko trzepaczką. Wylać na ciasto, kroić po schłodzeniu.

*zrobiłam tą masę z połowy porcji - Mazurek cytrynowy orzeźwiający


 

2 komentarze: