czwartek, 23 lipca 2020

Kiszonki i fermentacje. Bestseller w nowej odsłonie. Recenzja.

  
Kiszonki i fermentacje Aleksandra Barona to nowa odsłona jego bestsellerowej książki o praktycznym fermentowaniu produktów jak warzywa, owoce, orzechy, grzyby czy zboża.



Książka podzielona jest na trzy główne części, na początku jest Wstęp i tu, autor książki w prosty sposób przekazuje całą widzę dotyczącą fermentacji i jej dziewięciu  technik (m.in. fermentacja wodna, fermentacja stabilizowana czosnkiem, fermentacja w przetworach mlecznych). Opisuje też niezbędne narzędzia oraz najczęściej popełniane błędy i podpowiada jak się ich ustrzec.

Następnie jest rozdział Fermentacje i to właśnie z tej części dowiemy się jak ukisić botwinę w maślance, gruszki w miodzie czy bób. Okazuje się, że kisić można prawie wszystkie rośliny np. jarmuż, który myślałam, że się nie da, grzyby, ba nawet jest instrukcja jak zrobić fermentowany sos rybny.


Wielbiciele Kimchi znajdą sześć przepisów, nie takich oczywistych bo np. Polskie Kimchi z ukraińską gorczycą i burakiem, z książki dowiemy się też jak zrobić kefir wodny, kombuchę oraz kefir tybetański. Najobszerniejsza trzecia część to Przepisy, na wykorzystanie zrobionych przez nas kiszonek i fermentów. A tu znajdziemy pomysły na przystawki jak kiszone rzodkiewki w kozim maśle i czarnej soli, na zupy i takie rarytasy jak zabielany krupnik na fermentowanej kaszy jaglanej.


Dania główne to większości dania mięsne, ale i jarosze znajda coś dla siebie jak cytrynowe wstążki z pesto z naci kiszonej pietruszki. Jest też rozdział z deserami z przepisem min. na kiszone w soli truskawki w karmelu, a także przepisy na napoje i drinki jak kiszona Krwawa Mary. Jest tez rozdział z przepisami na podstawowe buliony oraz dodatki z takimi perełkami jak receptura na wędzone masło.


Poradniki o fermentacjach domowych są coraz popularniejsze i coraz więcej takiego typu książek można znaleźć w księgarniach. A czym wyróżnia się ta książka na tle innych? Bardzo dużą różnorodnością przepisów na zaskakujące kiszonki, octy z warzyw i owoców, zbóż i nie tylko. Ogrom tez przepisów na wykorzystanie kiszonek w potrawach.

Książka jest przepięknie wydana. Zarówno same zdjęcia, jak i oprawa graficzna ujmują i sprawiają, że chcemy wejść w jej posiadanie natychmiast.

Szkoda tylko, że zdecydowana większość przepisów na potrawy z wykorzystaniem kiszonek i octów jest mięsna, ale to moja taka subiektywna ocena.

Ja na pewno będę korzystać praktycznie z tego poradnika szczególnie z części teoretycznej i z przepisów na kiszonki, octy, kimchi itp.

Bardzo polecam


Aleksander Baron
Kiszonki i fermentacje
Wydawnictwo Pascal
2020


Tania Książka



4 komentarze:

  1. Kiszonki Aleksandra Barona znam organoleptycznie. Zaczął się nimi fascynować jeszcze w restauracji Solec 44. No i ta kiszonkowa pasja dalej się rozwija.Uważam, że w Polsce jest kiszonkowym ekspertem No 1!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O super , przepisy bardzo ciekawe.Ja sobie zaznaczyłam kilka przepisów do realizacji, bo nie mam możliwości jeść oryginału. Na bank jest jednym z najbardziej kreatywnym człowiekiem w tym temacie w Polsce

      Usuń