poniedziałek, 24 lutego 2020

Wege rodzina Iwona Kibil- recenzja


Nowa książka Iwony Kibil pt. Wege rodzina została wydana nakładem wydawnictwa PZWL.

Autorka napisała tą książkę z myślą o kobietach w ciąży, małych dzieciach i całych rodzinach wybierających wegański sposób odżywiania się, jednak jest to również doskonała propozycja dla rodzin „mieszanych”, gdzie w jednym domu żyją i jedzą weganie i wszystkożercy. Autorka w praktyczny sposób podpowiada jak łączyć te diety, żeby zyskać czas i pieniądze.


Choć w Polsce zostały wydane różne poradniki dotyczące diety roślinnej, to nie było takiego z oficjalnymi zaleceniami żywieniowymi skierowanych do wegan i wegetarian, a szczególnie dla wege rodzin. Zaplecze naukowe jest tu ogromne.

Książka Iwony Kibil to świetny poradnik, opisujący zagadnienia pełnowartościowej diety roślinnej i poruszający najczęściej pojawiające się wątpliwości.


Początkowe rozdziały dotyczą zagadnień związanych z przygotowaniem się do wegańskiej ciąży, autorka pisze min. jakie zrobić badania. Następnie otrzymujemy ogrom wiedzy o odżywianiu się kobiet w ciąży na roślinnej diecie, poruszone tematy to:

- zmiany zapotrzebowania na energie w zależności od trymestru

- białko i związane z nim mity,

-suplementacja (B12, omegi3, kwas foliowy, żelazo itd.)

-odpowiednia podaży płynów w diecie kobiet spodziewających się dziecka.

Omówione są tez najczęściej zadawane pytania przez kobiety ciężarne oraz te karmiące.

Dalej dowiemy się jak zmienia się dieta w trakcie laktacji i nawet czy w tym czasie można już myśleć o odchudzaniu.

Następny rozdział to cenne wiadomości odnośnie żywienia niemowląt karmionych naturalnie, ale co ważne także tych karmionych mieszankami.

W dalszej części Wege rodziny dowiemy się jak rozszerzyć dietę dziecka na roślinnej diecie, a także na co zwracać uwagę żywiąc bezmięsne kilkulatka, przedszkolaka czy szkolniaka.

Pani Iwona Kibil podpowiada też jak godzić roślinny model żywienia dziecka na wyjazdach, przyjęciach towarzyskich czy uczęszczających do przedszkoli. Porusza tez temat rodzin mieszanych, kiedy jeden rodzic odżywia się roślinnie, a drugi nie, oraz tłumaczy co zrobić kiedy to samo dziecko domaga się posiłków mięsnych.

Ostatni rozdział to przykładowe jadłospisy z przepisami dla malutkich dzieci, przedszkolaków i szkolniaków oraz dla kobiet w ciąży w zależności od trymestru, jak i dla karmiących weganek.

Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem mimo ogromnej wiedzy naukowej.

Książka mimo to, że skierowana jest przede wszystkim do rodzin wegańskich, w szczególności kobiet w ciąży i z małymi dziećmi, to warto po nią sięgnąć jeśli odżywiamy się lub myślimy o roślinnym modelu diety mimo innych kryteriów wiekowych. Jak już wspominałam, także osoby na tradycyjnych dietach mogą dużo dowiedzieć o bilansowaniu diety bezmięsnej i wprowadzeniu na co dzień więcej produktów roślinnych.


Tytuł: Wege rodzinna

Autor: Iwona Kibil

Wydawnictwo Pzwl

Oprawa: Miękka

Rok wydania: 2019

Ilość stron: 232

Tania Książka 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz