środa, 18 października 2017

„Spektrum” – Dr Dean OrnishChcielibyście być zdrowi i sprawni do późnych swoich lat? Być szczupli i nie łatać po lekarzach(ach te kolejki, strajki) A może już macie zbyt duży poziom złego cholesterol lub cukrzycę typu 2 i chcielibyście coś z tym zrobić? Jest taka książka „Spektrum” – Dr Dean Ornish i tam można znaleźć receptę na te wszystkie pytania.

Książkę tą napisał doktora Ornisha, który jest nie tylko uznanym autorem bestsellerowych książek o zdrowym żywieniu, ale również lekarzem kardiologiem, który od ponad trzydziestu lat prowadzi badania kliniczne. Na ich podstawie udowadnia, że odżywianie ma decydujący wpływ na rozwój większości chorób, a z pomocą jego programu zmian stylu życia można nawet cofnąć pewne chorobowe procesy. Możemy dzięki jego programowi znacznie poprawić swoje zdrowie i samopoczucie, w tym powstrzymać rozwój, a nawet cofnąć choroby serca , unormować ciśnienie czy pozbyć się nowotworu prostaty, bez konieczności sięgania po leki czy interwencje chirurgiczne.

Ba w USA 2010 r. program Ornisha uzyskał aprobatę Amerykańskiego Ministerstwa Zdrowia i jest refundowany(tak , tak) jako opcja terapeutyczna dla pacjentów z niedokrwienną chorobą serca, dla pacjentów kwalifikowanych do wszczepienia by-passów lub angioplastyki oraz dla pacjentów po zawale. Autor opisuje też przypadki kiedy osoby oczekujące na przeszczep serca po jego programie już takiej operacji nie potrzebowały, bo tak poprawił się ich stan zdrowia.

W tej książce udowadnia, że geny to nie wszystko, a ważniejszy jest styl żywienia, plus odpowiednie ćwiczenia oraz nauka radzenia sobie ze stresem

W pierwszej części możemy przeczytać wszystko o spektrum żywienia, gdzie autor dzieli żywność na 5 grup spektrum , od najzdrowszych do tych najmniej. Opisuje też jak ważne są ćwiczenia oraz jak radzić sobie ze stresem.

Tu też dr Ornish. pokazuje jak w konkretnych schorzeniach (przy nadwadze, chorobie niedokrwiennej serca, cukrzycy typu II, nowotworze prostaty i piersi) za pomocą Spektrum przywrócić zdrowie. Podaje wskazówki zarówno żywieniowe jak i te odnośnie ćwiczeń czy radzeniu sobie z codziennym stresem.

Druga część to 100 przepisów słynnego kucharza Arta Smitha, osobistego szefa kuchni Oprah Winfrey. Wszystkie zgodne ze Spektrum, z nieprzetworzonych, niskotłuszczowych produktów Na końcu są podane różne warianty podania potrawy od tych najzdrowszych do takich mniej, ale raz na jakiś czas wszystko dozwolone)

Tu też można poczytać o praktycznych radach jak prowadzić taką kuchnie, jak kompletować zdrową spiżarnie.

Książka jest dość obszerna, ale napisana bardzo przystępnym językiem i czyta się ja bardzo dobrze. Polecam tą książkę każdemu kto chce mieć realny wpływ na swoje zdrowie.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Druga Strona
Tytuł: Spektrum. Czuj się lepiej, żyj dłużej i zdrowiej schudnij
Autor: dr Dean Ornish
Rok wydania: 2015
Wydawnictwo: Druga Strona
Ilość stron: 560


2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Dziękuję, a książka naprawdę warta przeczytania , ja tam się 100% z autorem nie zgadzam , ale to .,że geny nie są najważniejsze jeśli chodzi o nasze zdrowie to bardzo, pozdrawiam serdecznie

      Usuń