sobota, 1 lipca 2017

Naturalna kuchnia wegetariańska Carolin Mueller-Pawlak. Świetna książka z prostymi, wegańskimi przepisami.

Od Fundacji Źródła Życia otrzymałam piąte, poprawione i uaktualnione wydanie książki, która po raz pierwszy ukazała się w 1992 roku. To była jedna z pierwszych książek wydanych w Polsce o kuchni roślinnej (nie licząc występującego w składnikach miodu, który łatwo jest zamienić innymi produktami). Mój stary 25-letni egzemplarz ma mocno sfatygowane karki, pełno plam….

Ale wracając do 5 wydania to mamy tu książkę w podręcznym formacie, twardej oprawie, na dobrym jakości papierze z zdjęciami potraw lub głównych warzywnych składników.


Pierwsze, krótkie rozdziały są poświęcone teorii o kuchni roślinnej i zdrowiu. Mimo upływu ćwierćwiecza wszystkie te dobre rady nadal są aktualne.

A dalej obszerne rozdziały z przepisami na same pyszności. Wszystkie przepisy są bardzo proste, z składników dostępnych w przeciętnym sklepie -osiedlowe, markety czy pobliskie targi nam wystarczą, aby przyrządzić każdą potrawę polecana w tej książce.

Jako, że mam pierwsze wydanie śmiało w każdym z rozdziałów mogę polecić praktycznie każdy przepis, tu wymienię po kilka najulubieńszych

1 ŚNIADANIA I KOLACJE

Z tej części najczęściej robię Gofry owsiane, Naleśniki z soi i owsa oraz Chrupiąca granolę. Ale tez reszta pozostałych przepisów jest smakowita i zdrowa.


2 NAPOJE, MLEKO I SOKI

Ten rozdział zawiera przepisy na napoje zastępujące mleko oraz soki, co byście nie zrobili będziecie zadowoleni. Mleko orzechowe czy napój malinowy.
3 ZUPY

Z zup polecam szczególnie dwie wersje soczewicowej, warzywną oraz afrykańską ziemniaczaną.

4 SAŁATKI

Wszystkie przepisy na sałatki i surówki są godne polecania, a już szczególnie rewelacyjny przepis na Marynowaną surówkę z marchewki, normalnie ambrozja oraz prościutka, zdrowa Surówka z natki pietruszki.

5 DANIA GŁÓWNE

To min kotlety i to pieczone! Jak jęczmienne z orzechami czy jedne najlepszych jakie jadłam ze słonecznika, ale znajdziemy tu zapiekanki i pieczenie min. kaszy jaglanej. Ale mamy tu i pizzę, soczewice ze szpinakiem czy potrawy z domowego sejtanu i tofu.

6 DANIA Z WARZYW

Tu same wyjątkowo proste przepisy min na duszona cukinie, gulasz z pora czy przepyszne hawajskie buraki.
7 SOSY, PASTY I INNE SMAROWIDŁA

To mój najulubieńszy rozdział przerobiony tysiąc razy z pysznymi sosami pomidorowymi , grzybowymi czy ogórkowym. Ciekawe proste roślinne pasty a’la sery, majonezy, śmietany, dżemy i najlepsze w świecie przepisy na pasty ze słonecznikową i marchewkową pod nazwa łososiowa na czele, Mówię Wam po prostu ambrozje.
8 DESERY

To przepisy na proste, zdrowe kremy, ciasteczka, babeczki , ciasta, placki, najczęściej owocowe. Placek rodzynkowy czy budyń jabłkowo- ryżowy, zawsze wychodzi pyszny deser pełen odżywczych składników.

9 CHLEBY

Tu same proste przepisy na drożdżowe pieczywo, najczęściej z pełnoziarnistych mąk. Moje ulubione, które piekłam kilkakrotnie to Bułeczki z borówkami, Chleb owsiany oraz Chleb z marchwią.

Książka Naturalna kuchnia wegetariańska Carolin Mueller-Pawlak przyda się w każdej kuchni, np.: tym, którzy chcą więcej jeść produktów roślinnych jak warzywa, owoce czy kasze. Osoby które myślą o przejściu na wegetarianizm czy weganizm znajda tu najprostsze, urozmaicone przepisy takie na co dzień choć na większe okazje też znajda tu pomysły.
Osoby już preferujące kuchnie roślinną też będą zadowoleni z receptur na pychotki, które robi się błyskawicznie, a potrzebne produkty kupimy w najbliższym sklepie.
Przyda się też ta książka wszystkim, którzy dysponują małym budżetem, przepisy tanie, ale bardzo kreatywne i urozmaicone.

Autorka mimo, że jest Kanadyjką przez pewien czas mieszkała w Polsce i korzystała pisząc książkę z produktów tu powszechnie dostępnych ponad 25 lat temu.

Autor: Carolin Mueller-Pawlak
Tytuł: Naturalna Kuchnia Wegetariańska
Wydawnictwo: Fundacja Źródła z Życia
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 170
Oprawa: twarda
Link  do książki na stronie Fundacji Źródła Życia

2 komentarze: