niedziela, 2 listopada 2008
Pane Pugliese di Grano Duro typu z Altamiry
Gospodynią 5 edycji Weekendowej Piekarni jest Ela z My best food
Ela wybrała i przetłumaczyła na polski chleb pieczony z mąki semoliny- Pane Pugliese di Grano Duro typu z Altamury ,chleb jest bardzo prosty w pieczeniu .
Ja zrobiłam z ½ porcji czyli z 500g semoliny czyli 1 chlebek .Jest ślicznie żółciutki w środku –niestety na zdjęciach bez słońca tego nie widać i ma bardzo neutralny smak .Polecam
Przepis cytuję słowami Eli
Pane Pugliese di Grano Duro typu z Altamiry
Biga:
- 120g semoliny (miałkiej, czasem jest dopisane dwa razy mielona)
- 80g wody
- 2g drożdży świeżych
Wymieszać dobrze podane składniki i odstawić na 18-24 godzin.
Ciasto właściwe:
- 1 kg semoliny (j.w.)
- 600g wody
- 20g drożdży świeżych
- 20g soli
W misce rozpuścić bigę i drożdże w 300g wody. Dodać 1/3 maki i sol zacząć ‘uderzać ciasto’. (z obserwacji zdjęć w książce wynika, ze uderzanie wg siostr Simili, to zbieranie ciasta z brzegów z miski i energiczne ‘rzucenie’ go na środek, jak powiedziała Tatter ‘takie włoskie strech and fold’;)) Dodać małymi porcjami na zmianę resztę mąki i wody. Kiedy ciasto będzie zbyt gęste, by dalej wyrabiać je w misce, wyłożyć je na stół i kontynuować ‘uderzanie’ aż ciasto stanie się bardzo elastyczne, powinno być bardzo miękkie, ale nie klejące się do rak. Wyrobione ciasto przełożyć do miski wysmarowanej oliwa i zostawić do wyrośnięcia na 1,5 godziny.
Po tym czasie wyłożyć je na stół, wyrobić chwilkę, podzielić na dwie części i uformować dwa okrągłe bochenki. Przykryć i zostawić do wyrośnięcia na 30 minut. Po tym czasie ‘zaokrąglić’ ponownie bochenki bez wyrabiania ale przyciskając, by wyeliminować cześć gazów, które zaczęły się formować, w ten sposób daje się więcej siły ciastu. Ułożyć na blaszkach do pieczenia, przykryć i znów wyrastać przez ok. 40-50 minut, aż podwoja objętość.
Żyletka lub cutterem blisko brzegów zrobić 4 nacięcia, które będą formować kwadrat i piec chleby 20 minut w temp 210 stopni, a następnie ja obniżyć do 190 i piec kolejne 20-30 minut. W połowie pieczenia zdjąć chleby z blaszki i kończyć wypiek na kratce piekarnika. Nie przestraszcie się jeśli chleb będzie bardzo ciemny, to jest jedna z charakterystyk tego chleba.
Uwaga!!! Udało mi się dostać do informacji, co dokładnie siostry Simili rozumieją przez uderzanie ciasta: należy energicznie zatopić rękę w cieście, złapać nią ciasto, podnieść i opuścić , uderzając nim o stół lub miskę. Czyli wygląda to na zwykle wyrabianie ;)
PS To ,ja się przyznam ,że wg tego przepisu upiekłam eksperymentalnie chleb na polskiej mące krupczatce i takie są efekty .Chleb jest pyszny!
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Margot piękny chlebek Ci wyszedł:) Mój właśnie skończył się piec i wieczorkiem wrzucę go na bloga. Miałam z nim kilka przygód ale najważniejsze, że jest pyszny!
OdpowiedzUsuńLadnie wyszedl, ale jak dla mnie nie ma zadnego innego chleba ktory smakuje mi tak jak nasz polski, albo jeszcze takiego nie jadlam :))
OdpowiedzUsuńPozdrawiam piekarke ;)
Atina to czekam na twój chleb /chleby
OdpowiedzUsuńNotme ,ja lubię wszystkie chleby pieczone w domu ,chociaż najukochańsze to takie żytnie
Alu bardzo sie ciesze, ze chleb sie udal i w dodatku smakowal :) Jaki ma piekny kolor!
OdpowiedzUsuńPiękny chlebek! A ten z krupczatką to prawdziwe cudo:)
OdpowiedzUsuńMargot, a podsumowanie będziesz robiła Ty czy Ela?
OdpowiedzUsuńna krupczatce też świetnie wygląda, będę musiała spróbować:)
OdpowiedzUsuńPiekny!
OdpowiedzUsuńMmmm...wspanialosci! Ten zolty od maki durum miazsz wyglada apetycznie, bardzo apetycznie!
OdpowiedzUsuń