Wstawiam tu przepis bo może ktoś poszukuje takie przepisy. Przepis też jest na blogu Karolina Nicpoń-chleb, zakwas.
Zaczyn na chleb
1/4 szklanki zakwasu bezglutenowego 100g.
1 szklanka mąki ryżowej ok 130g
3/4 szklanki wody 190 ml
Ciasto właściwe
2½ szklanki mąki ryżowej białej lub mąki: sorgo, kukurydziana, jaglana ok. 340 g
1 szklanka skrobi ziemniaczanej lub tapioki ok. 160 g
3 łyżki łupin babki jajowatej
3 łyżki oleju
1½ łyżeczki soli
2-2½ szklanki letniej wody
zaczyn
Wykonanie
Zaczyn
Wieczorem, dzień przed pieczeniem przygotowuję zaczyn. Mieszam wszystkie składniki w szklanej lub plastikowej misce, przykrywam czystą ścierką i odstawiam w ciepłe miejsce bez przeciągów.
Ciasto właściwe
Rano wszystkie składniki na chleb mieszam i wyrabiam kilka minut. Powstanie gęste, ale lepkie ciasto. Smaruję je z wierzchu lekko olejem, przykrywam miskę i odstawiam w ciepłe miejsce na ok 2,5 godziny.
W tym czasie przygotowuję koszyczek lub sitko. Wykładam je czystą ściereczką lub gazą. Posypuję mąką ryżową.
Formułuję z ciasta bochenek, nie zagniatając go zbyt mocno i wkładam do koszyczka. Formułowanie polega na tym, by rozłożyć ciasto na placek, złożyć go w kopertę i uformować tak, by jedna strona była gładka.
Przykrywam i odstawiam do wyrośnięcia na ok 1,5 - 2 godziny w ciepłe miejsce. Możesz również wstawić go do lodówki na ok 8-10 godzin do garowania na zimno. W czasie wyrastania ciasta rozgrzewam piekarnik do 240 st. C z naczyniem żaroodpornym lub żeliwnym garnkiem w środku. Pieczemy to naczynie w gorącym piekarniku ok. pół godziny, by mocno się rozgrzało.
Wyrośnięty chleb wyjmuję z koszyczka na blat, przykładając do ciasta papier do pieczenia i odwracając koszyczek. Można teraz naciąć chleb. Przekładam go do gorącego naczynia razem z papierem do pieczenia. Przykrywam naczynie i wstawiam do gorącego piekarnika. Piekę w 240 st. C z termoobiegiem przez 20 minut, po czym obniżam temperaturę do 200 st. C i odkrywam pokrywkę. Piekę odkryty znów 20 minut. Po tym czasie wyłączam piekarnik i otwieram drzwiczki. Po kilku minutach wyjmuję chleb i studzę na kratce.
Z przekrojeniem chleba czekamy aż całkowicie wystygnie. I to jest chyba najtrudniejsze w całym przepisie
Zakwas bezglutenowy gryczano-ryżowy
Składniki
1½ szklanka mąki ryżowej lub jaglanej, kukurydzianej, sorgo
1 szklanka mąki gryczanej lub owsianej, ryżowej pełnoziarnistej, sorgo
1 łyżeczka wody z ogórków kiszonych lub octu jabłkowego opcjonalnie - przyspiesza pracę zakwasu( ja dałam 1 łyżeczkę soku z cytryny)
letnia, przegotowana lub przefiltrowana woda
Wykonanie
Do czystego i wyparzonego słoika wsyp ok 1/3 szklanki mąki ryżowej. Wlej ok 1/4 szklanki wody i łyżeczkę wody z kiszonych ogórków. Mieszaj. Jeśli masa jest zbyt gęsta, dolej więcej wody. Konsystencja powinna być jak gęsta śmietana, powoli spływać z łyżki.
Przykryj słoik kawałkiem ręcznika papierowego lub gazy, zwiąż gumką lub sznurkiem. Odstaw w ciepłe miejsce, bez przeciągów.
Przez kolejne 5 dni, codziennie o tej samej porze dokarm zakwas dodając 2-3 łyżki mąki i mniej więcej tyle samo wody.
Drugiego dnia, użyj mąki gryczanej, trzeciego, ryżowej, kolejnego znowu gryczanej i tak na przemian.
Piątego i szóstego dnia, przed karmieniem, usuń 2 łyżki zakwasu i dopiero dokarm.
Kiedy zakwas jest już mocno napowietrzony, możesz przygotować na nim chleb.
Usunięty zakwas nie będzie już potrzebny. Oddaj go komuś, kto chętnie zacznie przygodę z pieczeniem na zakwasie lub zrób np. bezglutenowy zakwas na żurek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz